Kruszywa jako element dekoracyjny wokół roślin i rabat kwiatowych

Ogród to idealne miejsce dla kruszyw i kamieni ozdobnych. Można nimi obsypać murek oporowy, oczko wodne, a także rabatę z roślinami. W poniższym artykule zastanowimy się, jaki kamień do ogrodu będzie najlepszy i jakie właściwości posiadają kruszywa dekoracyjne w kontekście uprawy roślin i kwiatów.

kruszywa jako element dekoracyjny wokol roslin

Jak sklasyfikować kamienie dekoracyjne do ogrodu?

Kruszywa ozdobne można sklasyfikować na kilka różnych sposobów. Wśród nich są kamienie ozdobne, które uprzednio zostały:

  • przetworzone, czyli poddane różnym procesom obróbki innych kruszyw i głazów narzutowych; zalicza się do nich m.in. klasyczne otoczaki i płyty ścieżkowe,
  • łamane, czyli powstałe na skutek rozdrobnienia różnych rodzajów skał (np. granitowych lub bazaltowych); do tej grupy kruszyw zalicza się m.in. kamień łamany, kliniec i miały kamienne.

Podział kruszyw pod kątem odczynu chemicznego

Dekorując rabaty ogrodowe, warto też uwzględnić skład chemiczny kruszyw. Niektóre rośliny wymagają gleby o określonym odczynie zasadowym. Przykładowo róże i hortensje, a także tuje wymagają gleb neutralnych, a najlepiej lekko kwaśnych. Po co wykorzystuje się kruszywa? Na przykład, żeby nadać glebie odpowiedni odczyn. Jeśli kamień ma strukturę krystaliczną i składa się z drobin kryształów i kwarcytów, to będzie obniżał pH gruntu, czyli mówiąc inaczej - zakwaszał ziemię. Z kolei kamienie takie jak marmur oraz piaskowiec mają silny odczyn zasadowy. Niektóre kruszywa ozdobne w ogrodzie mają odczyn neutralny. Ciekawym przykładem jest tu granit, który - cieszy się ogromną popularnością wśród sadowników. Warto dodać, że obojętny odczyn mają kruszywa o pH równym 7. Poniżej tej wartości mamy do czynienia z kamieniami kwaśnymi (niskie pH), a powyżej - z zasadowymi.

Jak dobrać kruszywo do odpowiedniej rośliny?

Kamienie ozdobne to nie tylko sposób na ograniczenie chwastów lub niepowtarzalne  aranżacje ogrodowe. Wybierając odpowiedni rodzaj kruszywa, trzeba mieć na względzie przede wszystkim ich odczyn pH. Poniżej podajemy przykłady rodzajów kamieni dekoracyjnych, jakie warto wybrać dla poszczególnych gatunków upraw. Jak dobierać kruszywa do roślin?

  1. Najpopularniejsze kamienie o kwaśnym odczynie to porfir i kwarc, a także granit, choć w przypadku tego ostatniego wartość pH jest bardzo wysoka i przez wielu zaliczana do neutralnej. Sprawdzą się one głównie w przypadku roślin kwasolubnych, takich jak wspomniane tuja i róża, ale też magnolia, różanecznik i wrzos. Lubią je także iglaki.
  2. Najpopularniejsze kamienie o odczynie zasadowym to przede wszystkim marmur i piaskowiec wapienny, a także bazalt i dolomit. Bazalt czarny cechuje charakterystyczny, grafitowy kolor. Z kolei kruszywo dolomitowe to jedno z najpopularniejszych materiałów do ogrodu. Oba kruszywa są bardzo trwale, nie reagują na warunki atmosferyczne w tym wilgoć czy zmiany temperatury. Warto nimi obsypywać rośliny zasadolubne, a zwłaszcza goździki, groszek wiosenny, zawilce i macierzanki.

Do ostatniej grupy należą kamienie o odczynie neutralnym. Ich zaletą jest uniwersalność, gdyż można nimi obsypywać każdy rodzaj roślin. Mowa tu przede wszystkim o kamieniach polnych, różnych rodzajach piaskowców, a także o kamieniach sztucznych. Do tej ostatniej podgrupy należy m.in. keramzyt ogrodniczy. Można go dodawać do doniczek czy ogrodowych skrzynek. Co ważne, kruszywo to nie zmienia PH gleby.

Grys i żwir - niezbędne kruszywo w każdym ogrodzie

Jeśli w naszym ogrodzie chcemy zasadzić rośliny, grys oraz żwir z pewnością sprawdzą się jako wypełnienie przestrzeni między rabatami. Dlaczego warto właśnie na nie się zdecydować?

  • Obydwa rodzaje kruszyw wyglądają naturalnie. Dzięki czemu można je łatwo dopasować do otoczenia, tworząc spójną aranżację rabat i całej ogrodowej przestrzeni.
  • Dzięki zastosowaniu kruszyw ograniczamy zjawisko parowania wody. Sypiąc je pod rośliny, zapewniamy im odpowiednie warunki wzrostu.
  • Kruszywa (np. różnokolorowe otoczaki) sprawdzą się również w roli zabezpieczenia bliskiego sąsiedztwa roślin przed oddziaływaniem i wzrostem chwastów.
  • Dzięki kruszywom poprawiamy właściwości retencyjne gruntu. Odpowiednio obsypane rabaty nie staną się po silnych opadach deszczu nieestetyczną kałużą.

Warto również dodać, że zdecydowana większość kruszyw (a zwłaszcza grysy i otoczaki) składają się z masywnych cząstek o stosunkowo dużej średnicy. Oznacza to, że nie unosi ich wiatr, a one same nie wysypują się z rabat. Należy też pamiętać, że podłoże dla roślin mające postać warstwy kruszywa, chroni ich korzenie przed nagłymi skokami temperatury. Taka dodatkowa ochrona ma szczególne znaczenie w okresie wiosennym i jesiennym, gdy w ciągu doby temperatury znacząco się zmieniają, a nocą występując przymrozki.

Jak używać kruszyw z roślinami? Warstwa dekoracyjna nie powinna być zbyt gruba. W przeciwnym razie ryzykujemy nadmierne obciążenie upraw i uszkodzenie systemu korzeniowego. Aby chronić zdrowie roślin, warto obsypać kamieniem obszar wokół nich na odległość 20 - 30 cm. Dzięki temu nie tylko wzmocnimy uprawy, ale też zapobiegniemy niekontrolowanemu wzrostowi traw i ułatwimy (również sobie) pielęgnację rośliny.

Reasumując, ściółkowanie gleby za pomocą kamieni ozdobnych to praktyczne i sprawdzone rozwiązanie, które jest praktykowane przez wszystkich doświadczonych sadowników. Dzięki niemu chronimy rośliny i zapewniamy im warunki wzrostu.

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun