Spoinowanie kostki brukowej - Czym wypełnić szczeliny?

Kostka brukowa to popularny i praktyczny pomysł na utwardzenie nawierzchni. Spoinowanie kostki brukowej to ostatni element jej montażu. Jest to zabieg konieczny, który nie tylko pełni funkcję estetyczną, ale też zabezpiecza poszczególne kostki przed przemieszczaniem się. Czym zasypać kostkę brukową, aby efekty były trwałe i estetyczne?

11

Dlaczego spoinowanie kostki brukowej jest ważne?

Spoinowanie, czy inaczej zamulanie kostki brukowej, przede wszystkim zabezpiecza poszczególne elementy nawierzchni przed niepożądanym przemieszczaniem się. Spoina wypełnia wolne przestrzenie między kostkami, dzięki czemu powstała nawierzchnia jest bardziej odporna na odkształcenia spowodowane codziennym użytkowaniem, czy warunkami atmosferycznymi. Co więcej, uszczelnienie zapewnia estetyczny wygląd nawierzchni z kostki, nie pozwalając niechcianym chwastom na wyrastanie spomiędzy jej elementów. Spoiny między elementami nawierzchni powinny być odpowiedniej szerokości, w innym wypadku może dojść do odkształceń. Odpowiednio dobrane i wykonane wypełnienie szczelin pozwoli nam na zachowanie pięknego wyglądu i funkcjonalności nawierzchni z kostki brukowej.

Jakie są rodzaje spoinowania?

Dwie najbardziej podstawowe kategorie spoin, to te przepuszczalne i nieprzepuszczalne dla wody. Nad warstwami nieprzepuszczającymi wody, na przykład nad stropami, należy stosować takie spoinowanie, które także nie będzie przepuszczało wody. Drugim podziałem rodzajów spoinowania, jest podział ze względu na sztywność konstrukcji. Na sztywnej podbudowie, na przykład wykonanej z cementu, stosujemy sztywne spoinowanie, natomiast na elastycznej podkonstrukcji, stosujemy spoinowanie elastyczne, takie jak tradycyjne spoinowanie kruszywem. Istnieje również wariant półsztywny, polegający na zastosowaniu niezwiązanej podbudowy razem ze sztywnym fugowaniem. Jest on jednak niezwykle rzadko stosowany.

Spoinowanie kruszywem

Spoinowanie kostki brukowej kruszywem, najczęściej piaskiem, to najstarsza metoda. Piaskowanie kostki brukowej to wyjątkowo prosta w zastosowaniu metoda, która dodatkowo cechuje się bardzo wysoką przepuszczalnością wody. Zaletą wykorzystania kruszywa, jest jego niska cena. Pamiętać należy jednak, aby zawsze stosować czyste, dedykowane kruszywo do fugowania kostki brukowej. Niezależnie od tego, czy będzie to płukany piasek kwarcowy, czy zmielony grafit, zasypka do kostki brukowej powinna pochodzić z pewnego źródła. Zanieczyszczenia spoiny mogą nie tylko wpłynąć negatywnie na walory estetyczne inwestycji, powodując przebarwienia na samych kostkach, ale nawet obniżać trwałość nawierzchni. Nieodpowiednio oczyszczona zasypka może też powodować wzrost chwastów w szczelinach.

Odpowiednio wykonane spoinowanie kostki brukowej piaskiem zagwarantuje nam elastyczną nawierzchnię, która dobrze będzie przepuszczała wodę. Trzeba jednak pamiętać, że piasek będzie wypłukiwać się spomiędzy kostek podczas mycia nawierzchni myjką ciśnieniową, a nawet przy ulewnych deszczach. Ubytki należy regularnie uzupełniać, a ewentualne pojawiające się w szczelinach chwasty usuwać.

Spoinowanie piaskiem polimerowym

Ciekawą i coraz chętniej stosowaną alternatywą dla tradycyjnego kruszywa jest dedykowany piasek polimerowy do kostki brukowej. To nowoczesny produkt, który jest mieszanką odpowiednio skalibrowanego piasku i spoiwa. Taki piasek nakłada się na sucho, ubija, podlewa, jak standardowe kruszywo, ale piasek polimerowy utwardza się podczas wysychania. Można go stosować nie tylko przy układaniu nowej nawierzchni, ale też podczas renowacji. Piasek polimerowy jest elastyczny i nie pęka pod wpływem zmiany temperatur. Co więcej, w przeciwieństwie do zwykłego piasku, nie wypłukuje się i zapobiega wzrostowi niepożądanych roślin. Dzięki dobrej trwałości, spoinowanie piaskiem polimerowym zapewni nam doskonały wygląd inwestycji przez długie lata.

 

34 KATALOG BERGAMO PIATTO Colorblend lewe I miejsce Grzegorz Kocun 2021 ROZKŁADOWKA IMG 20201217 112155 002 retusz01

Spoinowanie fugami na bazie żywic

Fuga żywiczna to również popularna metoda spoinowania. Fugi żywiczne są zwykle sprzedawane jako produkty gotowe do użycia, szlamowane wodą lub samozagęszczalne. Fuga do kostki brukowej na bazie żywicy jest mrozoodporna spoina i charakteryzuje się wysoką elastycznością oraz przepuszczalnością wody. Ze względu na podobne właściwości gotowej fugi i spoiny z kruszywa, mogą być one stosowane w przypadku inwestycji o podobnym charakterze. Zaletą fug żywicznych jest łatwość zastosowania, szeroki wybór kolorów i dobra trwałość, wadą natomiast stosunkowo wysoka cena. Przed zastosowaniem fug należy pamiętać, aby nawilżyć nawierzchnię kostki wodą. Fuga żywiczna doskonale sprawdza się w tam, gdzie nawierzchnia narażona jest na częsty i długotrwały kontakt z wodą. Warto stosować ją na przykład w pobliżu basenu. Dzięki swoim hydrofobowym właściwościom żywica nie nasiąka wodą i nie przebarwia się.

Spoinowanie fugą cementową

Fugowanie preparatem na bazie cementu to w przeciwieństwie do poprzednich sposobów metoda spoinowania, która daje w efekcie sztywne, nieprzepuszczające wody powierzchnie. Dzięki temu można ją stosować nad stropami, na przykład nad podziemnym garażem, albo na wylewce betonowej. Odpowiednio wykonana, wysokiej jakości fuga cementowa cechuje się wyjątkową trwałością. Spoiny w przypadku tej metody nie mogą być wykonane na równo z powierzchnią kostek. Dla uzyskania pożądanych efektów fugowanie preparatem na bazie cementu najlepiej zlecić profesjonalistom. Odpowiednio wykonana, wysokiej jakości fuga cementowa cechuje się wyjątkową trwałością, posłuży nam więc przez długi czas, zachowując pożądany wygląd i przede wszystkim właściwości fizyczne.

 
Wybór odpowiedniego produktu do wypełnienia szczelin pomiędzy kostką brukową oraz wykonanie prac zgodne z technologią i z należytą dokładnością sprawi, że nawierzchnia będzie nie tylko pięknie wyglądać i na długo zachowa swój kształt, ale też zapewni pożądane właściwości fizyczne. Warto dobrze przemyśleć dobór spoiny do naszych potrzeb, wymagań zarówno estetycznych i praktycznych, jak i budżetu, tak aby nawierzchnia z kostki brukowej cieszyła nas przez długi czas swoim eleganckim wyglądem i wygodą użytkowania.

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun