Fundament pod ogrodzenie z pustaków gładkich

Prawidłowo wykonany fundament to podstawa solidnego i trwałego ogrodzenia. To z kolei stanowi wizytówkę posesji i jest potrzebne, by zabezpieczyć dom przed nieproszonymi gośćmi oraz chronić twoją prywatność. W niniejszym artykule podpowiemy, jak wykonać fundament pod ogrodzenie krok po kroku.

porada 1

Każde ogrodzenie ma kilka ważnych zadań. Ochrania przed wtargnięciem osób trzecich na teren posesji, osłania przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, a także pełni funkcje estetyczne. Aby to wszystko było możliwe, potrzebny jest dobry fundament pod ogrodzenie z pustaków gładkich, który będzie wykazywać się również odpornością na czynniki atmosferyczne. Pytanie zatem, jak wykonać fundament pod ogrodzenie?

 

Ogrodzenie bez fundamentów – czy warto?

Fundamenty zwiększają stabilność i jakość konstrukcji, a także czynią ją odporną na działanie wiatru czy powstawanie uszkodzeń mechanicznych. Inna sprawa, że ze względu na jej ciężar czasem są one po prostu niezbędne. Podmurówka pod ogrodzenie wystarczy, gdy jest ono wykonane z samej siatki i słupków, natomiast konstrukcja z pustaków powinna być trwale i solidnie osadzona. Pamiętaj, że to inwestycja na lata. Raz porządnie wykonane ogrodzenie posłuży ci przez długi czas, i to bez uszkodzeń czy pęknięć.

 

Ława fundamentowa i głębokość fundamentu

Ława fundamentowa to jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych ogrodzenia. Na niej opiera się konstrukcja i poprzez nią przenosi swój ciężar na grunt. Dzięki temu ogrodzenie jest solidnie osadzone i niepodatne na uszkodzenia mechaniczne czy działanie silnego wiatru.
Głębokość wykopu zależy od kilku czynników. Wysokości ogrodzenia, materiałów z jakich będzie wykonane, a także strefy przemarzania gruntu. Fundament powinien znajdować się nieco poniżej tej ostatniej. Dlaczego? Ponieważ woda w gruncie zamarza, w efekcie czego może doprowadzić do uszkodzenia ogrodzenia.
Głębokość przemarzania terenu może się różnić w zależności od regionu Polski. Wartość ta waha się w przedziale od 0,8 do 1,4 metra, dlatego warto skonsultować się w tej kwestii z producentem ogrodzenia lub pozostawić ją w gestii wykonawcy.

  MG 0899 popr 2 furtka 1 jadar

Szalowanie fundamentów

Aby wykonać wcześniej wspomnianą ławę fundamentową, musisz najpierw wykonać tzw. szalowanie lub deskowanie fundamentów. Co to takiego? Szalowanie to nic innego jak nadawanie przyszłej ławie formy, przy pomocy np. desek lub wodoodpornych płyt.
Dlatego też, robiąc wykop pod przyszłą ławę, musisz wziąć poprawkę na deskowanie, czyli jakieś dodatkowe 30-40 cm na każdą ze stron. Pamiętaj również, aby przed wykonaniem szalunku zalać dno wykopu tzw. chudym betonem. Ten będzie pełnić funkcję izolacyjną przed połączeniem się betonu z ziemią. Zapewni to twojemu ogrodzeniu solidne osadzenie w podłożu.
Jeśli masz już wykop i dno zalane chudym betonem, kolejnym krokiem będzie montaż szalunku. To czasochłonny proces, który wymaga dużo precyzji, staranności i ciągłego pilnowania poziomu. Jego przeprowadzenie warte jest jednak zachodu, bowiem decyduje o wytrzymałości przyszłego ogrodzenia.
Ważne, aby zalaną ławę fundamentową zabezpieczyć folią. Uchroni ją to przed zbyt gwałtownym wyschnięciem. Warto również przez około tydzień polewać wylewkę wodą.

 

Dylatacja i zbrojenie fundamentów

Zbrojenie pod ogrodzenie to nic innego jak charakterystyczne metalowe pręty, które stanowią szkielet betonowej konstrukcji i są instalowane po przygotowaniu szalunku. Co ważne, wyróżnia się zbrojenie poziome, które usztywnia konstrukcję, oraz pionowe. To ostatnie będzie stanowiło szkielet pod przyszłe słupki. Aby zapobiec przemieszczaniu się prętów podczas zalewnia betonem, zbrojenie pionowe i poziome można ze sobą wiązać.
Warto również pamiętać o dylatacji pionowej. To specjalne szczeliny, które wykonuje się w miejscu łączenia podmurówki ze słupkiem, średnio co 10-12 metrów, i wypełnia nienasiąkliwym, elastycznym materiałem uszczelniającym. Dylatacja ma uchronić ogrodzenie przed ewentualnym pęknięciem w przypadku ruchów fundamentu.
Gotowy fundament pod ogrodzenie z pustaków gładkich należy uwieńczyć podmurówką. Ta powinna wystawać około 5 cm ponad poziom gruntu. Dopiero na przygotowaną podmurówkę pod ogrodzenie można zacząć ustawiać pustaki.

  MG 8925 ogrodzenie         MG 9097 pustak ogrodzeniowy 40cm

Jaki beton na fundamenty?

Beton do wylewki pod fundament ogrodzenia powinien spełniać określone wymagania i normy. Musi być odporny na działanie czynników atmosferycznych, a po zastygnięciu – stworzyć solidne, wytrzymałe podłoże. Warto zatem szukać worków z betonem z oznaczeniem PN-EN 206. Dzięki temu zyskasz pewność, że produkt jest najwyższej jakości i pomyślnie przeszedł wszystkie niezbędne testy.
Równie ważna jest też klasa wytrzymałości oraz ekspozycji. Pierwsza, dla wylewek pod ogrodzenia, powinna wynosić przynajmniej C20/25, natomiast ta druga CX1 lub XC2.
Warto również pamiętać, aby wszelkie prace budowlane przeprowadzać w temperaturach dodatnich, najlepiej 5-25 stopni C. Ma to duże znaczenie dla jakości i trwałości konstrukcji betonowej. W przypadku przeprowadzania prac późną jesienią czy wczesną wiosną, należy wziąć pod uwagę przymrozki oraz ryzyko wystąpienia znacznych wahań temperatur.

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun