Murki oporowe – jak ukształtować nierówny teren ogrodu

Murki oporowe to coraz bardziej popularny element małej architektury ogrodowej. Wykorzystywany jest głównie ze względu na swoją funkcjonalność, ale także na walory estetyczne. Stanowi doskonałe rozwiązanie na terenach o zróżnicowanym poziomie, służąc do umacniania skarp i nierówności terenu. Obsadzając murki roślinnością można uzyskać efekt niepowtarzalnej zielonej ściany.

cegla antyk

Fot. Jadar, cegła Antyk

Nierówności w ogrodzie

Murki oporowe buduje się głównie w ogrodach, tam gdzie nachylenie skarpy jest duże, a ziemia ma tendencję do obsypywania się. Najczęściej są wykorzystywane do różnicowania poziomów gruntu. Pomagają umocnić skarpy i zapobiec osuwaniu się ziemi, a jednocześnie stanowią oryginalne urozmaicenie płaskiej przestrzeni. Murki oporowe jako modny element architektoniczny często są stosowane do aranżacji przestrzeni ogrodowej. Służą nie tylko do umacniania np. skarp wokół tarasów czy stabilizowania stopni schodowych, lecz także można je wykorzystać do stworzenia podwyższonych rabat. Decydując się na budowę murku musimy pamiętać o kilku ogólnych zasadach, których znajomość jest niezbędna do prawidłowego wykonania konstrukcji.

– W zależności od niwelacji wysokości terenu musimy przewidzieć ciężar naporu masy ziemi, jaki mur powinien podtrzymać. Im większa wysokość, tym silniejszy jest napór ziemi. Największe naciski masy oddziaływują u nasady każdego muru, dlatego tak ważny jest fundament pod konstrukcję. Zasada budowania murków oporowych jest dosyć prosta: wyznaczamy granicę miejsca, w którym chcemy przeprowadzić niwelację wysokości, określamy potrzebną nam wysokość, wylewamy fundament i możemy już stawiać mur. Warto podjąć się samodzielnego wykonania konstrukcji, jeśli jego wysokość nie będzie przekraczała 1,2 m. Wyższy mur wymaga bowiem przygotowania precyzyjnych obliczeń oraz specjalnego zbrojenia i głębszego fundamentowania, co bezpieczniej jest zlecić fachowcowimówi Małgorzata Gral, architekt krajobrazu w firmie Jadar.

cegla riva

Fot. Jadar, cegła ogrodowa Riva

Różne materiały

Do budowy murków oporowych można wykorzystać różnorodne materiały w zależności od charakteru ogrodu, m.in. kamień naturalny, cegłę, drewno oraz beton. Aby podkreślić naturalne piękno terenu należy zastosować materiały, odzwierciedlające klimat danego miejsca. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie cegły Antyk, która swoją prostotą doskonale wpisuje się w naturalny krajobraz oraz może stanowić przełamanie nowoczesnych aranżacji. Dla osób poszukujących produktów o wyjątkowym, nieregularnym kształcie stworzono cegłę ogrodową Riva, która dzięki trapezowatej formie oraz dostępności w dwóch wariantach kolorystycznych i fakturowych pozwala osiągnąć niepowtarzalny efekt. Z prefabrykatów pustaków lub bloczków betonowych oraz kamieni ciosanych łatwo jest zbudować również tzw. suche murki, wznoszone bez użycia zaprawy, które w razie potrzeby można bez problemu rozebrać.

Zielone ściany z donic

Murki mogą przyjąć też wygląd niezwykłej zielonej ściany. Wznosi się je z betonowych kształtek, które mają postać okrągłych lub prostokątnych donic bez dna. Do tego celu często wykorzystuje się specjalne donice L-ki. Ten betonowy produkt ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Poza podstawową funkcją niwelowania różnic wysokościowych pełni rolę elementu oddzielającego, podtrzymującego różnice poziomów oraz podparcia tarasów pod zabudowę. L-ka dzięki swojemu kształtowi utrzymuje ciężar naporu. Ustawiamy ją zawsze do środka, czyli w stronę nasypu ziemnego. Po ułożeniu L-ki możemy ją obłożyć materiałem elewacyjnym, np. bardzo modnymi płytami z betonu architektonicznego Symfonia, a donice wypełnić ziemią lub żwirem i obsadzić roślinnością.

Jadar Sp. z o. o. to jeden z wiodących producentów kostki brukowej w Polsce i Europie a także dekoracji architektonicznych do wnętrz i ogrodów pod markami własnymi Jadar Home, Jadar Garden oraz SunBlock. Spółka działa od 1990 r. i oferuje pełen zakres usług budowlanych, wykwalifikowaną kadrę i wysokiej jakości materiały budowlane przy użyciu nowoczesnych technologii. Jadar sp. z o.o., obok siedziby w Radomiu posiada oddziały w Warszawie, Skaryszewie, Kielcach, Grójcu i Ostrowcu Świętokrzyskim. Wysoką jakość wyrobów i stabilną pozycję spółki potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia takie jak „Budowlana Firma Roku 2015”, „Orły Polskiego Budownictwa” czy certyfikat „Rzetelni w biznesie”. Firma Jadar została także w 2015 r. laureatem programu Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki w ramach projektu „Lider Polskiej Gospodarki”.
Więcej informacji na stronie www.jadar.pl.

Kontakt dla mediów:
Martyna Drozdowska
PR Executive
Value Communication Sp. z o.o.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dla mediów

ikona nasza agencjaikona nasze oddzialyikona logo jad
ikona jadar sunikona jadar homeikona logo gard

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun

JADAR SP. Z O.O.

ul. Marii Fołtyn 6B
26-600 Radom

SEKRETARIAT

tel. +48 369 09 00
tel. +48 369 09 01
jadar@jadar.pl

PRODUKTY
INSPIRACJE
CENNIK
AKTUALNOŚCI
O NAS
GDZIE KUPIĆ
KONTAKT
FAQ

WSPÓŁPRACA

Dział projektowy
Dla architektów
Dla wykonawcy i dystrybutorów

DO POBRANIA

Dla architektów
Katalogi
Deklaracje zgodności
Dla mediów