Pergole jako element małej architektury ogrodowej

Pergole to niezwykłe konstrukcje składające się z odpowiednio ustawionych słupów i wspartego na nich ażurowego zadaszenia, które w połączeniu z roślinnością tworzą wyjątkowy charakter przydomowego terenu. Są podporą dla pnączy, tworząc jednocześnie odosobnione miejsce, w którym można schronić się przed słońcem lub wiatrem.

pergole betonowe

Fot. Jadar, pergole betonowe w ogrodzie wystawowym w Grójcu

Projektując pergolę trzeba uwzględnić, zarówno obciążenia pionowe wynikające z ciężaru samych części konstrukcyjnych, jak i ciężar roślin uzależniony od ich gatunku oraz zmiennych warunków atmosferycznych. Słupy stanowią podstawowy element konstrukcji. Powinny być to elementy mocne i solidnie osadzone w podłożu w sposób zapobiegający ich zniekształceniu się pod wpływem gęsto rosnących pnączy czy obciążeń zewnętrznych takich, jak wiatr, śnieg, lód.

– Słupy wykonuje się z różnych materiałów, najczęściej spotykane są pergole w całości z drewna lub metalu. Elementy drewniane powinny być zaimpregnowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy, a metalowe wymagają zabezpieczenia powłoką antykorozyjną. W obydwu przypadkach utrzymanie pergoli w dobrym stanie wiąże się z częstymi pracami konserwacyjnymi. Warto więc zastanowić się nad łatwiejszym i ciekawszym rozwiązaniem. Konstrukcję pergoli można wykonać z coraz bardziej popularnego betonu, który doskonale wpisuje się w nowoczesne założenia architektoniczne i często jest elementem dominującym w przestrzeni ogrodowejmówi Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar.

pergole stal nierdzewna

Fot. Jadar, pergole ze stali nierdzewnej

Niezależnie od tego, z jakiego materiału zostaną wykonane zostaną słupy, muszą być one głęboko osadzone w gruncie, aby mogły pełnić swoją funkcję podtrzymującą. W przeciwnym razie mogą przechylać się czy wciskać w grunt pod wpływem sił ciężkości. Aby tego uniknąć trzeba przygotować odpowiedni fundament. Konstrukcje murowane z cegły lub bloczków betonowych powinny być posadowione na fundamentach, a przy dużych, ciężkich pergolach należy je wzmocnić poprzez zastosowanie zbrojenia z prętów stalowych. W przypadku słupów drewnianych osadza się w gruncie specjalny kształtownik do umocowania słupa, a fundament pod metalowe konstrukcje powinien wystawać nad powierzchnię. Sam słup osadza się wtedy do połowy głębokości, co w dużym stopniu zmniejsza procesy korozyjne.

– Istotny jest również sposób obsadzenia pergoli roślinami. Musimy pamiętać, że większość pnączy, ze względu na swój ciężar, wymaga silnych podpór, dlatego pergola powinna mieć solidną konstrukcję. Należy zwrócić uwagę również na miejsce, w którym ma zostać zamontowana. Niektóre gatunki pnączy wymagają stanowisk słonecznych, a inne bardziej ocienionych czy osłoniętych od wiatrudodaje Skwira.

Pergole to ważny element ogrodu i doskonałe rozwiązanie na upalne, letnie dni. Pozwalają nie tylko odizolować i zasłonić część gospodarczą albo inny, mniej atrakcyjny fragment ogrodu, lecz także pokryte roślinami tworzą komfortowe, zacienione miejsce odpoczynku.

***

Jadar Sp. z o. o. to jeden z wiodących producentów kostki brukowej w Polsce i Europie, a także dekoracji architektonicznych do wnętrz i ogrodów pod markami własnymi Jadar Home, Jadar Garden, oraz SunBlock. Spółka działa od 1990 r. i oferuje pełen zakres usług budowlanych, wykwalifikowaną kadrę i wysokiej jakości materiały budowlane przy użyciu nowoczesnych technologii. Jadar sp. z o.o., obok siedziby w Radomiu posiada oddziały w Warszawie, Skaryszewie, Kielcach, Grójcu i Ostrowcu Świętokrzyskim. Wysoką jakość wyrobów i stabilną pozycję spółki potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia takie jak „Orły Polskiego Budownictwa” czy certyfikat „Rzetelni w biznesie”. Firma Jadar została także w 2015 r. laureatem programu Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki w ramach projektu „Lider Polskiej Gospodarki”.
Więcej informacji na stronie www.jadar.pl.

Kontakt dla mediów:
Martyna Drozdowska
PR Executive
Value Communication Sp. z o.o.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dla mediów

ikona nasza agencjaikona nasze oddzialyikona logo jad
ikona jadar sunikona jadar homeikona logo gard

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun

JADAR SP. Z O.O.

ul. Marii Fołtyn 6B
26-600 Radom

SEKRETARIAT

tel. +48 369 09 00
tel. +48 369 09 01
jadar@jadar.pl

PRODUKTY
INSPIRACJE
CENNIK
AKTUALNOŚCI
O NAS
GDZIE KUPIĆ
KONTAKT
FAQ

WSPÓŁPRACA

Dział projektowy
Dla architektów
Dla wykonawcy i dystrybutorów

DO POBRANIA

Dla architektów
Katalogi
Deklaracje zgodności
Dla mediów