JADAR Sp. z o.o.: Przygotuj ogród na wiosnę! Krok 2: Wiosenne porządki

plytka lux

Początek wiosny to najodpowiedniejszy moment, aby oczyścić ogród. Jeśli przed sezonem zimowym nie zastosowaliśmy profilaktycznych rozwiązań i nie zaimpregnowaliśmy nawierzchni ogrodowych, to z pewnością na naszych tarasach i podjazdach pojawiły się liczne zanieczyszczenia. Małgorzata Gral, architekt krajobrazu w firmie JADAR, przedstawia kolejne porady z cyklu „Przygotuj ogród na wiosnę” oraz sposoby, jak przywrócić naszemu ogrodowi dawny blask.

Oczyszczanie ogrodu

Ogród po zimie wymaga wielu zabiegów czyszczących i pielęgnacyjnych. Wiosenne porządki najlepiej rozpocząć od dokładnego wygrabienia przestrzeni wokół domu – należy jednak uważać, aby nie uszkodzić kiełkujących na wiosnę roślin. Kolejnym ważnym krokiem jest wertykulacja trawnika. Podczas tego procesu nacinamy powierzchniowo darń, dzięki czemu nie tylko pozbywamy się chwastów, mchu i martwych roślin, lecz także ułatwiamy przepływ do korzeni wody, tlenu i składników odżywczych. Po wertykulacji, trawnik wzruszamy grabiami, a na żyzne podłoże siejemy nasiona, następnie przysypując je świeżą ziemią. Nie powinniśmy robić tego zbyt wcześnie, gdy trawa dopiero zaczyna znów rosnąć po zimie, możemy bowiem uszkodzić wiele nowych pędów. W tym czasie usuwamy niepotrzebną roślinność, przycinamy drzewa, uzupełniamy kruszywa na rabatach oraz w ewentualnej nawierzchni chodnikowej czy na podjazdach.

meganszary

Fot. Jadar, kruszywo między płytami chodnikowymi Megan w kolekcji Klasycznej o wymiarach 100x50cm, 50x50cm i 25x50cm w kolorach szarym i czarnym.

 

Czyszczenie nawierzchni płukanych

Gdy już skończymy oczyszczanie trawnika, powinniśmy zająć się nawierzchniami ogrodowymi, na których oprócz plam z błota, piasku i zbutwiałych liści, dostrzegalne stają się również zanieczyszczenia trudniejsze do usunięcia. Najczęściej na podjazdach, tarasach i innych kamiennych czy betonowych elementach architektury ogrodowej, możemy zaobserwować zielony nalot mchów i porostów oraz białe wykwity solne. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności powinniśmy zastosować naturalne metody – osady na powierzchni płyty najlepiej wyczyścić przy pomocy specjalnych urządzeń natryskowych, np. krasher, które operując strumieniem wody pod odpowiednim ciśnieniem umyją powierzchnie, a także usuną uporczywy mech w szczelinach. Podczas wykonywania tej czynności trzeba zachować jednak dużą ostrożność, gdyż zbyt wysokie ciśnienie wody może doprowadzić do uszkodzenia fug wypełniających i stabilizujących poszczególne elementy nawierzchni. Dopiero w ostateczności, gdy zwyczajne sposoby nie przyniosą oczekiwanego efektu, powinniśmy zdecydować się na kupno czyszczących środków chemicznych.

plytka lux

Fot. Jadar. Na zdjęciu taras z zastosowaniem eleganckiej płytki Lux w kolorze perłowym i grafitowym, dostępnej w wymiarach, np.: 35x35x4; 40x40x5. Na obrzeżach tarasu palisada Nostalit Decor w kolorze czarnym.

 

Usuwanie roślinności spomiędzy kostki brukowej

Po środki chemiczne warto sięgnąć szczególnie w przypadku chwastów wyrastających w szczelinach pomiędzy płytami czy kostką brukową. Najprostszym sposobem jest ręczne usuwanie niechcianych roślin, ale sprawdza się ono jedynie wtedy, gdy występują pojedynczo i w małych ilościach. Natomiast w przypadku ich intensywnego wzrostu należy zastosować odpowiednie środki chwastobójcze, które docierając do najgłębszych zakamarków, wyeliminują je na stałe i zapobiegną ich odradzaniu się. Wielu z nas wolałoby jednak zastosować bardziej ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie. Otóż najbardziej naturalnym, a zarazem skutecznym opryskiem jest ocet. Musimy jednak pamiętać, żeby robić to w słoneczny, bezwietrzny dzień - wtedy unikniemy przeniesienia się go na inne rośliny, a słońce dodatkowo ułatwi zniszczenie polanych octem chwastów. Po wyczyszczeniu kostki brukowej dobrze jest pokryć nawierzchnię podjazdu bądź ścieżki specjalnym impregnatem, który stworzy warstwę ochronną, zabezpieczając ją przed pojawieniem się przebarwień i uodparniając na zanieczyszczenia.


Osoby, które nie mają zbyt wiele czasu na zajmowanie się ogrodem, powinny się zdecydować na wybór nawierzchni z elementami niefazowanymi, czyli nie posiadającymi wyraźnych zgięć na krawędziach pojedynczych elementów, takie jak w ofercie Jadar kolekcje Arco, Luna, Granito czy Megan. Z kolei dla tych, którzy chcą stworzyć w swoim ogrodzie niepowtarzalny klimat, wykorzystując do tego niechcianą roślinność, na rynku pojawiła się stylowa nawierzchnia betonowa inspirowana starobrukiem i jego niedoskonałościami - kolekcja Antyk – w tym przypadku mech przerastający między pojedynczymi kostkami nadaje im dodatkowego uroku.

arco antyk


Fot. Jadar. Na zdjęciu kostka z kolekcji Arco Antyk, imitująca starobruk, dostępna w kolorach m.in. białym, szarym, beżowym, żółtym, rubinowym, brązowym, czarnym o wymiarach: 10x10x6; 7,5x10x6; 8,4x10x6 cm.

 

Jadar Sp. z o. o. to jeden z wiodących producentów kostki brukowej w Polsce i Europie a także dekoracji architektonicznych do wnętrz i ogrodów pod markami własnymi Jadar Home, Jadar Garden, oraz SunBlock. Spółka działa od 1990 r. i oferuje pełen zakres usług budowlanych, wykwalifikowaną kadrę i wysokiej jakości materiały budowlane przy użyciu nowoczesnych technologii. Jadar sp. z o.o., obok siedziby w Radomiu posiada oddziały w Warszawie, Skaryszewie, Kielcach, Grójcu i Ostrowcu Świętokrzyskim. Wysoką jakość wyrobów i stabilną pozycję spółki potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia takie jak „Budowlana Firma Roku 2015”, „Orły Polskiego Budownictwa” czy certyfikat „Rzetelni w biznesie”. Firma Jadar została także w 2015 r. laureatem programu Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki w ramach projektu „Lider Polskiej Gospodarki”.
Więcej informacji na stronie www.jadar.pl.

Kontakt dla mediów:
Ewa Kumorek-Fedor
Dyrektor Zarządzająca
Value Communication Sp.z o.o.
Tel. + 48 605 110 832
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dla mediów

ikona nasza agencjaikona nasze oddzialyikona logo jad
ikona jadar sunikona jadar homeikona logo gard

logo www biale300

face jadar face jadar homeface jadar garden   face jadar sun

JADAR SP. Z O.O.

ul. Marii Fołtyn 6B
26-600 Radom

SEKRETARIAT

tel. +48 369 09 00
tel. +48 369 09 01
jadar@jadar.pl

PRODUKTY
INSPIRACJE
CENNIK
AKTUALNOŚCI
O NAS
GDZIE KUPIĆ
KONTAKT
FAQ

WSPÓŁPRACA

Dział projektowy
Dla architektów
Dla wykonawcy i dystrybutorów

DO POBRANIA

Dla architektów
Katalogi
Deklaracje zgodności
Dla mediów