Tanie budowanie – czyli jaką technologię wybrać do budowy domu?

keramzyt

Budowa domów i obiektów kubaturowych jest dość dużym wydatkiem. Niektóre koszty można jednak ograniczyć dzięki optymalizacji systemów budowlanych. Przed dokonaniem wyboru warto też porównać oferty producentów prefabrykatów, które pozwolą określić orientacyjny zakres wydatków i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.

Dom tani w budowie to konstrukcja o prostym kształcie ścian i dachu. Bardzo duży wpływ na cenę budowy będzie miał również wybór odpowiedniego systemu budowy i samego materiału. Materiały stosowane na ściany zewnętrzne w domu mieszkalnym to przede wszystkim: drewno, glina, cegła, beton i kamień. Wybór technologii wykonania jest również stosunkowo szeroki, od ścian szkieletowych po prefabrykowane i murowane.

Budowa tradycyjna – tania, ale z wadami
Około 80% wszystkich budynków jednorodzinnych w Polsce posiada ściany postawione w technologii murowanej - powszechnej, prostej i tradycyjnej. Tradycyjna technologia posiada jednakże wiele wad, m.in. bardzo niskie parametry cieplne, co wpływa na wzrost kosztów docieplania domów co najmniej o 30% w porównaniu do innej i bardziej ekonomicznej technologii.

Do tradycyjnej budowy domu stosowane są bloczki ceramiczne, w tym Porothermu. Średni koszt materiału na 1 m2 ściany to ok. 54,00 zł. Zatem dla obiektu ok. 150 m2 potrzeba: Porotherm 25 p+w – 8100 zł, 2 palety cementu – ok. 1.350 zł oraz wapno, piach, co daje sumę powyżej 11 tys. zł.

Plusami tradycyjnego systemu jest budowa z produktu naturalnego, tj. z gliny i dobra izolacyjność akustyczna. Do minusów natomiast, oprócz niskich parametrów cieplnych, należą: konieczność mieszania zaprawy na budowie, mostki termiczne czy waga produktu - około 150 kg na 1m2 ściany. Producent wprowadził także do oferty pustak z możliwością montażu na klej, jednak jego cena dla tego typu budowy to koszt około 14 tys. zł.

Budowa w technologii keramzytobetonowej – optymalna cena, duże rezerwy

Inną, często stosowaną technologią jest budowa domów z keramzytobetonu. To pustaki z betonu z kruszywem keramzytowym, czyli lekkimi, porowatymi granulkami, powstałymi w wyniku spieniania i spiekania gliny. Większość pustaków i bloczków posiada profilowane boki, więc łączy się je na pióro i wpust. Przykładowo średni koszt materiału Keramzyt pustak Alfa 1/1 Termo (system Sun Block) to 56,00 zł, zatem obiekt mieszkalny przy 150 m2 wynosi 8.700 zł. Do tego doliczyć należy zaprawę cienkowarstwową ok. 30 worków – 600 zł, a więc dwukrotnie tańszą od technologii tradycyjnej. Całość wyniesie do 10 tys. zł.

Zaletami systemu są przede wszystkim: szybki czas budowy, który dodatkowo wpływa na optymalizację kosztów, łatwość obróbki, niska waga materiału - około 90 kg na 1 m2 ściany, wysoka paroprzepuszczalność, co oznacza, że ściany wznoszone w tym systemie będą oddychać oraz wysoka izolacyjność cieplna i akustyczna.

Jedynym minusem jest nadal niska świadomość Polaków, co do właściwości systemu.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że keramzyt, podobnie jak ceramika, jest produktem cichym i naturalnym oraz jak gazobeton lekkim, ciepłym, łatwym w obróbce, a dodatkowo jako jedyny znany materiał na rynku nie zatrzymuje w sobie wody, przez co eliminujemy problem z grzybieniem ścian do tego zachowując optymalną cenę.

- Bazując na ponad 26-letnim doświadczeniu w produkcji wyrobów betonowych wykorzystujemy w swoich rozwiązaniach system SUN BLOCK, przeznaczony do budowy domów jednorodzinnych i obiektów mieszkalnych z elementów keramzytowych. Założeniem technologii jest generowanie korzyści ekonomicznych dla właściciela przy jednoczesnym dbaniu o aspekty środowiskowe. Sun Block charakteryzuje się łatwym i szybkim montażem poszczególnych elementów zapewniającym krótki czas wznoszenia domu, a jego unikalne właściwości, np. konstrukcja pustaka narożnikowego uniemożliwiającego ucieczkę ciepła z budynku, przynoszą realne korzyści w postaci oszczędności na dodatkowym ociepleniu obiektu – mówi Dariusz Kupidura, prezes zarządu JADAR Sp. z o.o.

Dokładne przygotowania mogą być pierwszym krokiem do wybudowania domu niewielkim kosztem. Dom ekonomiczny w budowie to prosta konstrukcja z tradycyjnym, dwuspadowym dachem. Każde dodatkowe lukarny i zmiany bryły budynku będą generować koszty. Analizując powyższe kalkulacje w przeliczeniu na koszt wykonania 1 m2 powierzchni użytkowej możemy przyjąć, że najekonomiczniej byłoby wybudować dom w technologii tradycyjnej. Nieco droższą alternatywą wydawać się może technologia keramzytobetonowa, lecz tylko z pozoru, pod względem całości budowy i widocznych rezerw w obszarze wykonawstwa oraz w dalszej eksploatacji obiektu to keramzytobeton (m.in. system Sun Block) pozostaje nadal jedną z najbardziej ekonomicznych technologii wznoszenia domów i obiektów mieszkalnych.

 

keramzyt montaz

***

Jadar Sp. z o. o. to jeden z wiodących producentów kostki brukowej w Polsce i Europie a także dekoracji architektonicznych do wnętrz i ogrodów pod markami własnymi Jadar Home, Jadar Garden oraz SunBlock. Spółka działa od 1990 r. i oferuje wykwalifikowaną kadrę i wysokiej jakości materiały budowlane przy użyciu nowoczesnych technologii. Jadar sp. z o.o., obok siedziby w Radomiu posiada oddziały w Skaryszewie, Kielcach, Grójcu i Ostrowcu Świętokrzyskim. Wysoką jakość wyrobów i stabilną pozycję spółki potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia takie jak „Budowlana Firma Roku 2015”, „Orły Polskiego Budownictwa” czy certyfikat „Rzetelni w biznesie”. Firma Jadar została także w 2015 r. laureatem programu Sylwetki i Marki Polskiej Gospodarki w ramach projektu „Lider Polskiej Gospodarki”.
Więcej informacji na stronie www.jadar.pl.

Kontakt dla mediów:
Value Communication Sp. z o.o.
Aneta Kucharska
Senior PR Manager
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Martyna Drozdowska
PR Executive
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dla mediów

ikona nasza agencjaikona nasze oddzialyikona logo jad
ikona jadar sunikona jadar homeikona logo gard